Shembet tribuna gjatë ndeshjeve me dema, 4 viktima

09:40 27/06/2022

Mbi 300 të plagosur nga ngjarja tragjike në Kolumbi

Të paktën katër persona janë vrarë dhe më shumë se mbi 300 janë plagosur pasi një tribunë u shemb gjatë një ndeshjeje me dema në Kolumbi.

Tribuna trekatĂ«she prej druri tĂ« mbushur me plot spektatorĂ« ka rĂ«nĂ« nĂ« njĂ« stadium nĂ« qytetin El Espinal, nĂ« departamentin Tolima nĂ« KolumbinĂ« qendrore. NĂ« kĂ«tĂ« stadium po zhvillohej njĂ« eveniment tradicional i quajtur “korraleja” ku veç toreadorĂ«ve nĂ« arenĂ« hyjnĂ« edhe pjesĂ«tarĂ« tĂ« publikut pĂ«r t’u pĂ«rballur me demat. RrĂ«zimi i tribunĂ«s, por mĂ« shumĂ« paniku qĂ« pĂ«rfshiu spektatorĂ«t pasi ranĂ« nĂ« arenĂ« pĂ«rballĂ« demave, solli si pasojĂ« 4 viktima dhe mbi 300 tĂ« plagosur.

Sipas guvernatorit të Tolimas të vdekur kanë mbetur një fëmijë, dy gra dhe një burrë. Ngjarja e së dielës ishte pjesë e festimeve të festivalit popullor San Pedro.

Presidenti nĂ« largim Ivan Duque tha se do tĂ« kishte njĂ« hetim tĂ« thelluar pĂ«r shkaqe e ngjarjes tragjike, ndĂ«rsa presidenti i zgjedhur Gustavo Petro u kĂ«rkoi zyrtarĂ«ve vendas tĂ« ndalonin evenimente tĂ« tilla. “U kĂ«rkoj kryetarĂ«ve tĂ« bashkive tĂ« mos lejojnĂ« mĂ« shumĂ« ngjarje qĂ« pĂ«rfshijnĂ« vdekjen e njerĂ«zve ose kafshĂ«ve,” tha ai.

Nuk është hera e parë që ndodhin aksidente me humbje jetësh në garat me dema në Kolumbi. Të shtunën disa njerëz u plagosën, ndërsa në fillim të këtij muaji një person vdiq pasi u godit nga një dem gjatë një korraleja në qytetin e Repelon.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.