“Shembja dramatike e perandorisë”, analiza e BBC: Vendosmëria për të fituar para dhe rënia e ‘Mbretit të Kriptomonedhave!

U deshën më pak se tetë ditë që Sam Bankman-Fried të kalonte nga “Mbreti i Kriptove” në njeriun që po falimenton.

Në kompaninë e tij paraqiti falimentimin dhe u largua si shef ekzekutiv, duke u përballur me hetime federale për mënyrën e se trajtoi financat e kompanisë.

Bankman-Fried, ish-shefi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX  është një lojtar i etur. 

Dhe në një seri postimesh në Tëitter për afro një milion ndjekësit e tij, ai shpjegoi edhe arsyen pse.

Duke luajtur lojën e betejës me fantazi ekipore, ishte mënyra e tij për ta larguar mendjen nga drejtimi i dy kompanive që tregtojnë miliarda dollarë në ditë.

“Disa njerëz pinë shumë, disa luajnë bixhoz. Unë luaj League,” ka thënë ai.

Që kur perandoria e kriptomonedhës së 30-vjeçarit u shemb këtë javë në mënyrë dramatike , një tjetër anekdotë rreth lojërave të tij është rishfaqur në internet.

Sipas një postimi në blog nga gjigandi i kapitalit sipërmarrës Sequoia Capital, Bankman-Fried luajti një betejë intensive të League of Legends gjatë një videotelefonate të nivelit të lartë me ekipin e tyre të investimeve.

Grupi vazhdoi të investonte 210 milionë dollarë në kompaninë FTX të Bankman-Fried.

Këtë javë, Sequoia Capital e fshiu atë postim të vrullshëm në blog dhe njoftoi se tani po e fshin investimin e tyre FTX si humbje.

Firma nuk është investitori i vetëm që ka humbur shuma të mëdha parash që kur perandoria prej 32 miliardë dollarësh e zotit Bankman-Fried u shemb.

FTX kishte rreth 1.2 milionë përdorues të regjistruar të cilët po përdornin shkëmbimin për të blerë tokena të kriptomonedhave si Bitcoin dhe mijëra të tjerë.

Nga tregtarët e mëdhenj e deri te fansat e përditshëm të kriptove, shumë kanë mbetur të pyesin nëse do t’i kthejnë ndonjëherë kursimet e tyre të bllokuara në kuletat dixhitale të FTX.

Është një rënie marramendëse dhe ngritja e Bankman-Fried dhe është gjithashtu historia e tij dramatike e rreziqeve dhe shpërblimeve.

Bankman-Fried shkoi në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets (MIT),  një universitet prestigjioz kërkimor amerikan ku studioi fizikë dhe matematikë.

Por ai thotë se ishin mësimet e nxjerra në konviktet e studentëve që e çuan atë në rrugën e tij drejt pasurimit.

Në një intervistë në radio BBC muajin e kaluar , ai kujtoi se ishte përfshirë në lëvizjen e “altruizmit efektiv”.

Altruizmi efektiv është një komunitet njerëzish që “përpiqen të kuptojnë se çfarë gjërash praktike mund të bëni me jetën tuaj për të pasur sa më shumë ndikim pozitiv në botë”, tha ai.

Kështu, siç kujton z. Bankman-Fried, ai vendosi të futej në banka për të fituar sa më shumë para që të mundte për t’i kthyer ato për kauza të mira.

Ai mësoi të tregtonte aksione gjatë një periudhe të shkurtër pune në firmën tregtare Jane Street në Nju Jork përpara se të mërzitej dhe të vendoste të eksperimentonte me Bitcoin.

Ai vuri re ndryshimet në vlerën e Bitcoin nëpër shkëmbime të ndryshme kriptomonedhash dhe filloi të arbitronte duke blerë Bitcoin nga vendet që e shesin lirë dhe duke e shitur në vende të tjera ku tregtohej për më shumë.

Pas një muaji fitimesh modeste, ai u bashkua me disa miq të kolegjit dhe filloi një biznes tregtar të quajtur Alameda Research.

Bankman-Fried thotë se nuk ishte e lehtë dhe u deshën muaj të tërë për të përsosur teknikat se si të lëviznin paratë brenda dhe jashtë bankave dhe përtej kufijve.

Por pas rreth tre muajsh, ai dhe ekipi i tij i vogël arritën çmimin e parë.

“Ne ishim super të fortë,” tha ai për podcastin Jax Jones dhe Martin Ëarner Shoë një vit më parë.

Deri në janar 2018, ekipi i tij po fitonte 1 milion dollarë çdo ditë.

Një reporter biznesi në CNBC e pyeti së fundmi se si ndihej.

Intelektualisht dhe sipas metodologjisë së tij, tha ai, “kishte kuptim të përsosur”. “Por në thelb, më befasonte çdo ditë”, tha ai.

Sam Bankman-Fried u bë një miliarder zyrtar në vitin 2021, falë biznesit të tij dytësor dhe më të profilit të lartë – FTX.

Shkëmbimi i kriptove u bë i dyti më i madh në botë dhe një titani i industrisë, duke parë 10-15 miliardë dollarë të tregtuar në ditë.

Në fillim të vitit 2022, FTX u vlerësua në 32 miliardë dollarë dhe një emër i njohur, me një stadium NBA të quajtur sipas kompanisë dhe miratime nga mbështetës të famshëm si Tom Brady i NFL.

Gjatë gjithë kohës, Bankman-Fried me sa duket ishte i kënaqur duke u dhënë ndjekësve të tij në Tëitter një pasqyrë të stilit të jetës së tij.

Ëndrra e zotit Bankman-Fried për të dhënë shuma të mëdha parash për bamirësi ishte gjithashtu në zhvillim e sipër.

Në intervistën në radio BBC muajin e kaluar, ai pretendoi se kishte dhënë “disa qindra milionë deri tani”.

Dhe bujaria e tij nuk u shtri vetëm në bamirësi. Në gjashtë muajt e fundit, “Mbretit të Kriptos” iu dha një pseudonim tjetër – “Kalorësi i Bardhë i Kriptos”.

Me rënien e çmimit të kriptomonedhave në vitin 2022, i ashtuquajturi “Dimri i Kriptove” është në ecje të plotë.

Ndërsa kompanitë e tjera në industri u lëkundën, zoti Bankman-Fried po shpërndante para të gatshme në qindra milionë.

Ai gjithashtu pohoi, në të njëjtën intervistë, se kishte 2 miliardë dollarë rezervë që mund t’i përdorte për të ndihmuar kompanitë e kriptos në dështim.

Pyetjet në lidhje me stabilitetin e vërtetë financiar të FTX filluan të vërtiteshin pasi një artikull në faqen e internetit CoinDesk sugjeroi që pjesa më e madhe e gjigantit tregtar të zotit Bankman-Fried Alameda Research mbështetet në një themel të përbërë kryesisht nga një monedhë që shpiku një kompani motër e FTX, jo një e pavarur.

Akuza të tjera se Alameda Research përdorte depozitat e klientëve të FTX si kredi për tregtim u bënë në Wall Street Journal.

Megjithatë, fillimi i fundit erdhi kur konkurrenti kryesor i FTX – Binance – shiti publikisht të gjithë kripto-tokenët e tij të lidhur me FTX disa ditë më vonë.

Shefi ekzekutiv i Binance, Changpeng Zhao u tha 7.5 milionë ndjekësve të tij se kompania e tij do të shiste pronat “në dritën e zbulimeve të fundit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com