Shembja e ndërtesës 21-katëshe në Nigeri, shkon në 20 numri i të vdekurve! Vazhdojnë përpjekjet për të gjetur të mbijetuarit

Numri i të vdekurve nga shembja e një ndërtese 21-katëshe në qytetin e Lagos, qendra ekonomike e Nigerisë, të hënën u rrit në 20, pasi më shumë trupa të vdekur janë gjetur, me dhjetëra njerëz  mbeten nën rrënoja, tha një zyrtar i menaxhimit të urgjencës.

Ibrahim Farinloye, koordinatori i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Emergjencave (NEMA) në shtetin Lagos, tha në një deklaratë të përditësuar të martën në mbrëmje se 20 trupa të vdekur ishin gjetur dhe nëntë njerëz ishin shpëtuar të gjallë pas shembjes së ndërtesës 21-katëshe në ndërtim e sipër në zonën Ikoyi të qytetit Lagos.

Farinloye tha se operacionet e shpëtimit ishin ende duke u zhvilluar dhe një hetim për shkakun e shembjes është në vazhdim.

Banorët që jetojnë në zonë thanë se ndërtesa kishte qenë në ndërtim për më shumë se një vit dhe mbi 50 njerëz, kryesisht punëtorë ndërtimi, ishin bllokuar nën rrënoja.

Më herët të martën, guvernatori i shtetit të Lagos, Babajide Sanwo-Olu, u zotua në një deklaratë për një hetim të plotë mbi shembjen vdekjeprurëse të ndërtesës, duke shtuar se qeveria e shtetit po krijon një panel të pavarur për të hetuar shkakun e shembjes.

Sanwo-Olu tha se anëtarët e panelit do të tërhiqen nga organe profesionale në fushën e ndërtimit si Instituti i Arkitektëve të Nigerisë, Instituti Nigerian i Planifikuesve të Qytetit dhe Shoqëria e Inxhinierëve të Nigerisë.

“Ai do të hetojë në mënyrë të pavarur shkaqet e të incidentit dhe do të bëjë rekomandime se si të parandalohen dukuritë e ardhshme. Hetimi nuk është pjesë e hetimit të brendshëm që po kryhet tashmë nga qeveria,” tha ai.

Guvernatori tha se qeveria do të zbulojë se çfarë shkoi keq dhe do të ndëshkojë të paditurit, duke shtuar se si hap i parë, ai ka urdhëruar që menaxheri i përgjithshëm i Agjencisë Shtetërore të Kontrollit të Ndërtesave të Lagos të pezullohet menjëherë nga puna.

Ndërkohë, presidenti nigerian Muhammadu Buhari udhëzoi autoritetet në shtetin Lagos që të rrisin përpjekjet e shpëtimit në një deklaratë të lëshuar të martën.

“Unë ngushëlloj të gjitha familjet që kanë humbur të dashurit e tyre në ndërtesën e shembur në Lagos. Kjo është një periudhë e trishtuar për popullin dhe qeverinë e shtetit të Lagos dhe ne ndajmë trishtimin e thellë për ta,” tha Buhari.

Udhëheqësi nigerian u bëri thirrje gjithashtu institucioneve të urgjencës, përfshirë spitalet, të ofrojnë të gjithë mbështetjen për të mbrojtur jetën e të shpëtuarve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.