Shembja e pallatit shkaktoi 25 të vdekur në Egjipt/ Nxirret e gjallë nga rrënojat foshnja 6-muajshe

Ditën e djeshme u njoftua se 16 persona ndërruan jetë, kur një ndërtesë 10-katëshe u shemb në zonën Gesr Suez të Heliopolis të Kajros. Ndërkohë së fundmi punëtorët e kërkimit dhe shpëtimit nxorrën një foshnjë 6-muajshe të gjallë nga rrënojat, ndërsa numri i të vdekurve nga incidenti u rrit në 25.

Nëna, babai dhe motra e foshnjës tashmë ishin gjetur të vdekur, por ekipet vazhduan të kërkonin vëllain e madh, i cili ishte zhdukur. Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shembjen e ndërtesës. Një komitet inxhinierik u formua për të shqyrtuar integritetin strukturor të ndërtesave, pasi 25 njerëz humbën jetën dhe 26 persona u plagosën.

Rrëzimet e ndërtesave nuk janë të rralla në Egjipt, ku ndërtimi i dobët është i përhapur në shtëpitë e kështjellave, lagjet e varfra dhe zonat rurale. Me pasuritë e patundshme me një çmim më të lartë në qytete të mëdha si Kajro dhe qyteti mesdhetar i Aleksandrisë, zhvilluesit që kërkojnë fitime më të mëdha shpesh shkelin lejet e ndërtimit. Kate shtesë shpesh shtohen pa lejet e duhura.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.