Shëndeti mendor në krizë, psikiatri Gentjan Asllanaj për Vila24: Ja kur duhet të kërkojmë ndihmën e një specialisti

shendeti mendor ne krize psikiatri gentjan asllanaj per vila24 ja kur duhet te kerkojme ndihmen e nje specialisti
shendeti mendor ne krize psikiatri gentjan asllanaj per vila24 ja kur duhet te kerkojme ndihmen e nje specialisti

TIRANE

Në një kontekst global, kur ndodhin kriza humanitare është e nevojshme që në kohën e duhur të vijë mbështetja dhe ndihma e parë psikologjike. Por ngjarjet e krizës nuk kufizohen vetëm në ngjarjet që japin mediat. Në shumë vende dhe çdo ditë, njerëzit përjetojnë kriza personale, nga ato më të lehta si humbja e të dashurit apo një situatë stresuese në punë, deri tek ato më të rënda si përjetimi i sëmundjeve të rënda fizike.

E gjithë shoqëria duhet të jetë e vetëdijshme lidhur me nevojën e sigurimit të mbështetjes së duhur, kur njerëzit përjetojnë stresin për shkak të ngjarjeve traumatike.

[embedded content]

Psikiatri Gentjan Asllanaj për Vila24 me moderatoren Anila Çela zbuloi se në Shqipëri shëndeti mendor është në krizë duke treguar se kur duhet të drejtohemi te mjeku pas shqetësimeve të para.

“Koha normale që njeriu mund të ketë shqetësime të shëndetit mendor është një muaj. Pas kësaj kohe duhet të fillojmë të shqetësohemi. Kjo varet edhe nga situata apo patologjitë e ndryshme. Ka momente që njeriu kalon një traum dhe muaj parë është i ngarkuar, dhe në këtë rast mund të kemi një zgjatje në kohë të shqetësimeve. Por në çdo rast nëse një simptomë shkon më shumë se tre muaj duhet të shqetësohemi dhe të ndiqemi me një specialist”- tha Tozaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts