Shenjë evolucioni? Studiuesit zbulojnë detajin interesant për gorillat: Përdorin trungjet e pemëve për të… (VIDEO)

Një zbulim interesant është bërë në Ugandë, ku një grup studiuesish kanë zbuluar shimpanze dhe gorilla të egra të cilat përdorin “muzikë” për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe për të dërguar sinjale në distanca të largëta.

Kjo është vërejtur se është karakteristikë vetëm e shimpanzeve meshkuj, të cilët godasin trungjet e pemëve duke imituar zhurmë të ngjashme ame atë të daulleve, ndërkohë që është vënë re se secili individ i grupit ka një tingull të veçantë karakteristik që e dallon nga pjesëtarët e tjerë.

Studiuesit nga Universiteti i St Andrews, thanë se një nga shimpanzetë kishte një ritëm që të kujtonte të ndjerin John Bonham, bateristi i famshëm i Led Zeppelin, i cili renditet si një nga më të mirët.

“Tingulli i tij është aq i shpejtë saqë mezi mund t’i shihni duart”, tha Vesta Eleuteri, autorja kryesore e studimit të botuar në revistën Animal Behavior, për një meshkujt të cilin e kanë pagëzuar me emrin Tristan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *