“Shërbimet për qytetarët 94% online! Turizmi si përpara pandemisë ”/ Ahmetaj ftesë opozitës: Buxheti më i mirë i 30 viteve! Hajde diskutojmë çfarë mund të bëjmë më mirë, pa fyerje
Zëvendësministri Arben Ahmetaj ka renditur disa prej sektorëve të ekonomisë të cilat kanë pësuar një rritje pozitive. Teksa diskutohej për buxhetin e vitit 2022, nga foltorja e Kuvendit, ai e konsideron buxhetin si më të mirin në 30 vite.

Arben ahmetaj_Edi-RAma

Një ftesë, Ahmetaj e ka për opozitën për të diskutuar se çfarë mund të bëjnë më mirë për këtë buxhet dhe se ku mund të orientohen investimet.

“A po rritet ekonomia. Të gjitha çfarë po marrim referencë ne, OJF apo organizata ndërkombëtare, thonë që ekonomia rritet 17.8% në 6 mujorin e parë. Përgjigja është po. A po rriten pensionet dhe pagat. Pagat janë rritur dhe do rriten. Në vazhdim do rriten për të gjithë.

Investimet dhe reformat vazhdojmë. Kush është këtu ekonomist, Spaho, Tabaku apo Leskaj e kuptojnë se çfarë do të thotë balancë koherente. Balanca koherente është diferenca midis investimeve dhe deficitit është në favor. Ju e keni pasur borxhin 1/128. Shërbimet publike, ka vend për të përmirësuar, por 94% e shërbimeve janë online. Financat publike po stabilizohen. Ne besojmë që buxheti është më i miri i 30 viteve. Nuk ulëm investimet publike dhe në kohë pandemie. Ku e keni parë konsolidimin fiskal sa i kujdesshëm. A është rritur eksporti, eksportet u rritën me 130%. Janë njësi që çojnë mall jashtë dhe marrin para të huaj. Lëviz ai vendi që thahet apo ai që gjallëron.

Hajde të diskutojmë se çfarë po bëjmë mirë dhe çfarë po bëjmë keq. Turizmi, kapëm nivelin e para pandemisë. Falë politikës që ndoqëm. Kryetari juaj thotë mos e krahasojmë me 2013. Kredia për sektorin privat. Më në fund u rrit kredia, mbi 9%. Keni parë ndonjë vend që termat e kredisë të kapin nivelin e para pandemisë. Vendi ka nevojë për shumë kujdes dhe para që të rritet. Po niveli i kredive të këqija, ka zbritur në 6.5%. Keni parë ndonjë vend që të varfërohet kur kursimet rriten. 250 mln dollarë janë rritur kursimet. Ndërkohë kur flasim për çmimet, ka shumë luhatje. Por në shportën e qytetarit, ka shkuar inflacioni në 2%. Janë 2.6 mld indeksimi i pensioneve. E rrisim pensionin vitin tjetër me 5%. Taksat i kemi zeruar, digjitalizimin e kemi bërë. Hajde diskutojmë se çfarë të bëjmë më mirë. Më duhen syzet Mondo se u bëra si ty. Nuk ua kërkoj që të votoni Buxhetin e shtetit. Do t’ju lutesha të bëni një gridë statistikore, që të diskutojmë paqësisht, të ndihmojmë njëri-tjetrin për ata përjashtë” – tha Ahmetaj.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.