Shfaqen vezë ‘të skuqura’ gjigande në rrugët e Sao Paulos

15:23 19/09/2023

Tre vezë ‘të skuqura’ gjigande u ‘servirën’ në rrugët e Sao Paulos gjatë së hënës si një formë alarmi ndaj ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike. Qyteti më i madh i Brazilit po përgatitet për një valë të  nxehti që mund të shënojë temperatura rekord në ditët e ardhshme.

Skulpturat janë frymëzuar nga truku i famshëm për t’i lënë vezët të skuqen nën diellin e fortë. Instalacioni 3D është krijuar nga artisti hollandez Henk Hofstra që kërkon të ndërgjegjësojë njerëzit për ngrohjen globale.

Ekspozita është pjesë e një festivali që promovon konsistencën përmes artit i cili u mbajt në datat 16-18 Shtator.

Temperaturat parashikohen të arrijnë 37 gradë Celsius në ditët e ardhshme në Sao Paulo, i cili në hemisferën jugore po del nga stina e dimrit./tvklan.al


Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts