Shi e breshër në Korçë dhe Pogradec, dëme në disa fshatra. Turistët anulojnë rezervimet në zonat turistike

Paraditen e kësaj të shtune, moti i keq me shi dhe erë ka përfshirë të gjithë qarkun e Korçës. Në zonën e Maliqit po bien reshje intensive në formë breshëri.

Nga informacionet e siguruara nga bujqësia pranë bashkisë Maliq bëhet e ditur se breshëri ka prekur zonën e Vreshtasit.

Gazetarja Lorenaa Kodra bën me dije se këto reshje pritet të sjellin sërish dëme në bujqësi, tek të mbjellat e sezonit kryesisht te gruri. Vreshtas dhe Podgorie dy fshatra të prekur nga breshëri paraprakisht flitet për dëme të mëdha në bujqësi.

Ndërkohë, po ashtu moti i keq ka ndikuar edhe në turizëm, ku bëhet me dije se janë anuluar dhjetëra  prenotime në qytetin liqenor të Pogradecit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts