Shifra marramendëse/ Pandemia rrit shitjet e bakllavasë, thyhet rekordi i konsumimit

Prodhuesit e bakllavasë janë shumë të kënaqur me pushimet e pakufizuara të Turqisë gjatë procesit të pandemisë. Përfaqësuesit e sektorit njoftuan se një sasi kaq e lartë e shitjeve është arritur për herë të parë kohët e fundit dhe rekordi i prodhimit të periudhës pandemike është thyer.

Para se Covid-19 te perhapej ne botën, bakllavaja ishte një nga ëmbëlsirat më të kërkuara në tregun e brendshëm, si dhe e preferuara e turistëve që vinin në vendin tonë.

Pandemia goditi së pari pjesë të ndryshme të botës. Vendet mbyllën dyert e tyre.

Në periudhën për të cilën po flasim, ndërsa miliona ishin të mbyllur në shtëpitë e tyre, disa zona natyrisht kaluan nëpër procese shumë të dhimbshme. Kishte një ‘skenar të ditës së fundvitit’ në sektorë të ndryshëm, veçanërisht në ushqim dhe pije, dhe prodhuesit e bakllavasë kishin një kohë shumë të vështirë në atë kohë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.