Shifra rekord/ Mbi 100 mijë refugjatë ukrainas mbërrijnë në Gjermani, ministrja e Jashtme: Jemi gati të përballojmë çdo situatë

Ndërsa rreth 123,000 refugjatë kanë mbërritur në Gjermani nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus në fund të muajit të kaluar, mungesa e kontrolleve kufitare në kufirin e vendit me Poloninë nga vijnë shumica e refugjatëve ukrainas mund të nënkuptojë se numri është dukshëm më i lartë, sipas Gjermanisë. ministër i Jashtëm.

Gjermania po punon me aleatët e saj për të transportuar me ajër njerëzit që kanë ikur nga Ukraina në vendet më larg, ndërsa vendet fqinje të Ukrainës luftojnë për të përballuar të gjithë ardhjet e reja nga vendi i goditur nga lufta, tha Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock.

Baerbock u tha gazetarëve në Kishinau së bashku me homologun e saj moldav se Gjermania do të pranojë 2,500 refugjatë nga Ukraina që janë aktualisht në Moldavi.

Sipas të dhënave nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, 2.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga sulmi rus në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *