Shifrat e COVID-19 në rënie të qëndrueshme në Gjermani, 18 034 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit

Autoritetet shëndetësore gjermane po raportojnë një rënie të qëndrueshme të numrit të infeksioneve të shkaktuara nga COVID-19.

Organi zyrtar i kontrollit të sëmundjes, Instituti Robert Koch (RKI), raportoi sot 18 034 infeksione të reja gjatë 24 orëve të fundit, me 19 % më pak se shifra e një javë më parë. Vdekjet ishin 285, më poshtë se 312 viktimat e një javë më parë.

Numri i infeksioneve për 100 000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit, një tregues kryesor kur bëhet fjalë për nivelin e kufizimeve të vendosura, ka rënë në 132,8, nga 160,6 një javë më parë.

“Besoj se jemi në rrugën e duhur”, tha virologia e lartë Sandra Ciesek, në një podcast në televizionin publik kombëtar, të martën në mbrëmje.

Ciesek ia atribuoi lajmin pozitiv fushatës së vaksinimit, së bashku me sjelljen e ndryshuar, ndërsa moti po fillon të ngrohet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.