Shifrat/ SHBA-ja ka vaksinuar gjysmën e popullsisë kundër COVID-19

Pak më shumë se gjysma e qytetarëve në Shtetet e Bashkuara janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19. Kështu thuhet në të dhënat e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të përditësuara të shtunën.

Sipas të dhënave të CDC, 50.1 për qind e popullsisë amerikane është vaksinuar plotësisht kundër sëmundjes. Pak më shumë se 58.5 për qind është pjesërisht e vaksinuar kundër sëmundjes, që do të thotë se njerëzit e kanë filluar serinë e vaksinave me dy doza, por nuk e kanë përfunduar atë.

Vaksinës Moderna iu dha i njëjti autorizim më vonë në muajin dhjetor, ndërsa vaksina Johnson & Johnson me një dozë u autorizua në muajin shkurt.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *