Shifrat/ SHBA ka evakuuar deri më tani rreth 3000 persona nga Afganistani, Gjermania mbi 1600

Forcat Ajrore amerikane dhe gjermane po vazhdojnë të evakuojnë qytetarët e tyre dhe bashkëpunëtorët afganë pasi Talebanët morën kontrollin e Afganistanit.

Rreth 3000 njerëz nga Aeroporti Ndërkombëtar i Kabulit Hamid Karzai, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë, SHBA-ja gjatë ditës së djeshme u evakuuan.

Gati 350 qytetarë amerikanë ishin në mesin e të evakuuarve, tha zyrtari, me të tjerët që ishin anëtarë të familjes së qytetarëve amerikanë, aplikues të Vizës Imigruese Speciale dhe familjet e tyre dhe afganë të tjerë të cenueshëm, raporton cnn.

Ndërkohë, fluturimi i 11 -të evakuues ushtarak i Gjermanisë u nis nga Kabuli të premten në mëngjes me 181 persona në bord, duke e çuar numrin e përgjithshëm të evakuimeve në 1,640, tha Ministria e Mbrojtjes së Gjermanisë.

Avioni transportues ushtarak Airbus A400M, që i përkiste Forcave të Armatosura Gjermane, u ul në kryeqytetin Uzbekistan të Tashkentit me 181 në bord, njoftoi ministria.

Gjermania ka operuar një shërbim transporti midis Tashkentit dhe Kabulit disa herë në ditë si pjesë e përpjekjeve të saj për evakuim.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *