Shirat e dendur lënë mbi 1,600 njerëz të pastrehë në Tanzaninë jugore

shirat e dendur lene mbi 1600 njerez te pastrehe ne tanzanine jugore
shirat e dendur lene mbi 1600 njerez te pastrehe ne tanzanine jugore

Të paktën 1,660 njerëz kanë mbetur të pastrehë për shkak të shirave të dendur që shkatërruan 699 shtëpi në rrethin Nachingwea të rajonit Lindi në Tanzaninë jugore, njoftoi një zyrtar.

Mohamed Moyo, komisioneri i qarkut Nachingwea, tha se disa nga individët e prekur janë vendosur përkohësisht në shkollat ​​publike ndërsa po bëhen përpjekje për të siguruar ndihmën humanitare.

“Shumica e shtëpive janë dëmtuar në mënyrë të pariparueshme dhe autoritetet e qarkut po vlerësojnë shkallën e plotë të shkatërrimit të shkaktuar nga shirat,” tha ai gjatë një konference për shtyp në rrethin Nachingwea.

Shirat e dendur kanë shkatërruar të korrat, ku fshati më i prekur është Nagaga në lagjen Naipanga, shtoi Moyo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts