Shirat e dendur shkaktojnë përmbytje në Indinë verilindore duke vrarë 11 persona

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat e dendur në rajonin e largët verilindor të Indisë, thanë zyrtarët të martën.

Disa stacione hekurudhore u mbyllën për shkak të përmbytjeve, tha Nazreen Ahmed, një zyrtare e lartë në distriktin Dima Hasao të Assam. Ajo tha se afro 200,000 njerëz në qark u shkëputën nga pjesa tjetër e shtetit pasi rrugët dhe urat ose u bllokuan nga rrëshqitjet e dheut ose u shpërndanë.

Ushtria vendosi helikopterë për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit.

Zyrtarët thanë se katër persona u vranë të hënën pas shiut të dendur dhe rrëshqitjeve të dheut në shtetin kufitar të rajonit, Arunachal Pradesh. Dy të tjerë vdiqën kur shtëpitë e tyre në një kodër të vogël u shembën në kryeqytetin e shtetit, Itanagar dhe dy punëtorë të ndërtimit të rrugëve u vranë nga rrëshqitjet e dheut në një vend tjetër.

Shtatë persona të tjerë u raportuan të vrarë në Assam fqinje. Agjencia shtetërore e menaxhimit të fatkeqësive tha se rreth 700 fshatra ishin nën ujë.

Departamenti Meteorologjik Indian parashikoi reshje shumë të dendura deri jashtëzakonisht të dendura në rajon për katër ditët e ardhshme.

Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet janë të zakonshme në veriun e Himalajeve të Indisë. Shkencëtarët thonë se ato po bëhen më të shpeshta pasi ngrohja globale kontribuon në shkrirjen e akullnajave atje.

Në vitin 2020, përmbytjet e shpejta vranë afro 200 në shtetin Uttarakhand. Në vitin 2013, mijëra njerëz u vranë nga përmbytjet atje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *