Shkalla e papunësisë në Malajzi bie në 4.3 për qind në tetor, më e ulëta që nga prilli 2020

Shkalla e papunësisë në Malajzi ra në 4.3 për qind në tetor 2021, 0.2 për qind nga 4.5 për qind në shtator, norma më e ulët që nga prilli 2020, treguan të mërkurën të dhënat zyrtare.

“Rifillimi i vazhdueshëm i më shumë aktiviteteve ekonomike, sociale dhe rekreative bëri që situata e fuqisë punëtore të mbetet e qëndrueshme në tetor. Kjo u reflektua nga numri më i lartë i punësimit gjatë muajit, ndërkohë që papunësia ishte në një tendencë në rënie, thuhet në deklaratë.

Sipas DOSM, trendi rritës i të punësuarve vazhdoi edhe gjatë muajit tetor, duke regjistruar një rritje prej 0,6 për qind nga muaji muaj në 15,55 milionë persona, ku raporti punësim ndaj popullsisë u rrit me 0,3 pikë përqindje në 65,8 për qind.

Ndërkohë, numri i të papunëve ka vijuar të bjerë 3.4 për qind në 705 mijë nga 729 600 në shtator.

“Ndonëse numri i të papunëve ishte në një trend në rënie, ai mbeti relativisht më i lartë se në periudhën para pandemisë”.

Numri i fuqisë punëtore në muajin tetor është rritur gjithashtu me 0.4 për qind nga muaji në muaj, duke regjistruar 16.26 milionë persona me shkallën e pjesëmarrjes në fuqinë punëtore duke u rritur më tej me 0.2 pikë përqindje në 68.8 për qind.

Në vijim, DOSM sheh zbatimin e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes, i cili ka përshpejtuar procesin e vaksinimit në mesin e popullsisë së Malajzisë, dhe Buxhetin 2022, i cili fokusohet në rinovimin e tregut të punës, për të mbështetur bizneset si dhe punonjësit, duke përshpejtuar rimëkëmbjen e fuqisë punëtore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.