Shkatërrohet banda italo-shqiptare/ 12 të arrestuar dhe 60 kg kokainë e heroinë të sekuestruara. Si bëhej kalimi i sigurtë i drogës nga Perëndimi drejt Italisë nëpërmjet Shqipërisë (Emrat)

Dymbëdhjetë persona të arrestuar, mes tyre 7 shqiptarë dhe 32 të tjerë nën hetim është ky bilanci i operacionit antidrogë të Karabinierëve të komandës provinciale të Kietit dhe ku përfshiheshin Chieti, Pescara, Milano, Montesilvano, Città S. Angelo, San Benedetto del Tronto, Gabicce dhe Rimini.

Një hetim delikat, i cili filloi në vitin 2019, ka bërë të mundur rindërtimin e të gjithë zinxhirit të trafikut të drogës me degëzime në Belgjikë, Holandë Gjermani dhe Shqipëri.

Kanë rënë në pranga:

Gianluca Baldassarre, 49 vjeç, banues në Chieti, Gjysho Bana, 38 vjeç, banues shqiptar në Montesilvano, Manuel Catapano, 36 vjeç, banues në Montesilvano, Andreas D’Onofrio 25 vjeç, banues në Città S. Angelo, Andreas D’Onofri Përfundoi në burg 31 vjeç banues në Città S. Angelo, shqiptar Emiljan Guri 31 vjeç, banues në San Benedetto del Tronto, Luca Nesci, 31 vjeç, banues në Spoltore, Bujar Perlica, 49 vjeç, banues shqiptar në Montesilvano, Edmond Roci. , 45 vjeç shqiptar banues në Montesilvano, Aquilino Spinelli, 32 vjeç banues në Città S Angelo, Brikeli Ziu, 35 vjeç shqiptar banues në Gabicce Mare, Miklovan Ziu, 42 vjeç shqiptar banues në Montesilvano, Armand Veliu, 34 vjeç.

Fillimisht droga vinte në Shqipëri dhe më pas transportohej drejt Aburzzos, baza e grupit kriminal. Zakonisht droga fshihej në magazina apo depo të improvizuara pranë lumit Alenato dhe më pas transportohej në disa zona të Italisë me kamionë.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.