“Shkelje e hapur e marrëveshjeve”/ BE dënon njohjen e Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës si të pavarura

BE-ja ka dënuar “fuqishëm” votën e parlamentit rus për njohjen e rajoneve Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës si të pavarura.

“BE dënon fuqishëm vendimin e Dumës së Shtetit të Rusisë për t’i paraqitur një thirrje Presidentit [Vladimir] Putin për të njohur zonat e kontrolluara joqeveritare të Donetskut dhe rajoneve të Luhansk të Ukrainës si entitete të pavarura”, tha në Twitter shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Ai tha se vendimi është “një shkelje e qartë” e protokollit të Minskut – një marrëveshje që Rusia, Ukraina dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) përfunduan në 2014 për të vendosur paqen në Ukrainën Lindore.

“Mbështetja dhe angazhimi i BE-së për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht mbetet i palëkundur”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.