Shkencëtarët: Helmi i gjarprit brazilian, hapi i parë potencial drejt shërimit nga COVID-19

Shkencëtarët brazilianë kanë zbuluar se një molekulë nga helmi i gjarprit jararacussu, ka zvogëluar riprodhimin e coronavirusit në qelizat e majmunëve, një hap i parë potencial drejt një ilaçi

Një studim i botuar në revistën shkencore Molecules zbuloi se një molekulë e prodhuar nga jararacussu, një nga gjarpërinjtë më helmues të Amerikës së Jugut, uli aftësinë e virusit për t’u shumuar në qelizat e majmunëve me 75 për qind.

“Ne ishim në gjendje të tregonim se ky komponent i helmit të gjarprit mund të pengojë një proteinë shumë të rëndësishme nga virusi,” tha Rafael Guido, një profesor në Universitetin e Sao Paulo dhe autor i studimit.

Një molekulë është një peptid ose zinxhir i aminoacideve që mund të lidhen me enzimën e coronavirusit PLPro, e cila është jetike për riprodhimin e saj. Asnjë dëmtim nuk i bëhet qelizave të tjera.

I njohur tashmë për vetitë e tij antibakteriale, peptidi mund të sintetizohet në laborator, tha Guido në një intervistë, kështu që nuk ka nevojë për të kapur gjarpërinjtë ose për t’i shumuar ato.

“Ne jemi të kujdesshëm ndaj njerëzve që mund të shkojnë për të gjuajtur jararacus në Brazil, duke menduar se do të shpëtojë botën (…) Nuk është kështu!” tha Giuseppe Puorto, një herpetolog që drejton koleksionin biologjik në Institutin Butantan në Sao Paulo.

“Helmi nuk do të shërojë coronavirusin më vete,” tha Puorto.

Në hapin tjetër, shkencëtarët do të vlerësojnë efektivitetin e dozave të ndryshme të molekulës dhe do të zbulojnë nëse është në gjendje të parandalojë fare që virusi të hyjë në qeliza, tha Universiteti Shtetëror i Sao Pulo (Unesp), i cili u përfshi në kërkim.

Ata shpresuan të testonin substancën në qelizat njerëzore, por nuk përcaktuan një kornizë kohore.

Jararacussu është një nga gjarpërinjtë më të mëdhenj në Brazil, i gjatë deri në dy metra. Ai jeton në pyllin bregdetar të Atlantikut, dhe gjithashtu mund të gjendet në Bolivi, Paraguaj dhe Argjentinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com