Shkencëtarët izraelitë zbulojnë lidhjen midis obezitetit dhe ndërprerjes së duhanit

Shkencëtarët izraelitë kanë zbuluar një lidhje midis ndërprerjes së duhanit dhe obezitetit, tha të mërkurën Instituti i Shkencave Weizmann (WIS) në Izraelin qendror.

Në një studim të ri të botuar në revistën Nature, studiuesit e WIS kanë zbuluar se obeziteti që zhvillohet pas lënies së duhanit mund të nxitet nga komponimet që rregullojnë peshën e lëshuar nga mikrobet e zorrëve.

Komponimet e identifikuara nga studiuesit mund të çojnë në trajtime të reja që do t’i ndihmojnë njerëzit të shmangin shtimin në peshë kur të lënë duhanin, tha WIS.

Për më tepër, këto komponime mund të zhvillohen më tej në terapi për të luftuar obezitetin edhe në mesin e joduhanpirësve, shtoi WIS.

Ekipi zbuloi se minjtë që ishin të ekspozuar rregullisht ndaj tymit të cigares nuk arritën të fitonin peshë, pavarësisht se konsumonin një dietë të lartë me yndyrë dhe sheqer.

Me sa duket, komponimet e lidhura me duhanin, si nikotina, depërtuan në zorrët e minjve që “pinin duhan” nga qarkullimi i gjakut, duke ndryshuar kështu përbërjen bakteriale të zorrëve dhe, rrjedhimisht, metabolizmin e trupit.

Kur u ndal ekspozimi ndaj tymit, minjtë fituan peshë me shpejtësi, siç ndodh shpesh me njerëzit që e lënë duhanin.

Kur minjve iu dhanë antibiotikë me spektër të gjerë që shteronin mikrobiomën e tyre, ata fituan shumë më pak peshë pasi iu nënshtruan “ndërprerjes së duhanit”, duke qëndruar të dobët për muaj të tërë pavarësisht nga dieta e tyre.

Studiuesit identifikuan dy molekula të vogla, midis mijëra metabolitëve potencialisht bioaktivë të gjeneruar ose të ndryshuar nga mikrobioma, që mund të shpjegojnë pasojat metabolike të ndërprerjes së duhanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.