Shkencëtarët krijojnë një test pa dhimbje për diabetikët

13:15 13/07/2021

Shkencëtarët po punojnë për të prodhuar në masë ‘gralin e shenjtë’ të testimit të sheqerit në gjak për ta bërë më të lehtë për diabetikët të kontrollojnë nivelet e glukozës.

Studiuesit, në Universitetin e Newcastle në Australi, kanë krijuar një shirit jo invaziv, të përshtatshëm dhe pa dhimbje që kontrollon nivelet e glukozës në pështymë.

Përmes kësaj, njerëzit me diabet nuk do të duhet të shpojnë gishtin e tyre për të nxjerrë gjak gjatë kontrolleve të tyre të përditshme. Ata thjesht mund të vendosnin shiritin në gjuhën e tyre, të presin disa minuta dhe më pas të shohin rezultatet në një aplikacion për smartphone.

Projekti ka siguruar 6.3 milion Dollarë (3.4 milion £) në financim nga qeveria Australiane për të krijuar një strukturë për të prodhuar në masë këtë shirit nëse kalohen provat klinike.

Prodhimi i këtij shiriti do fillojë këtë vit dhe do dalë në treg në vitin 2023. Ky shirit mund të blihet me shumicë në farmaci me një çmim shumë të ultë.

Projekti është udhëhequr nga Paul Dastoor, një profesor i fizikës në Universitetin e Newcastle në Uellsin e Ri Jugor. Profesori Dastoor u frymëzua nga gruaja e tij, një mësuese e shkollës fillore e cila ka ndihmuar fëmijët e vegjël të monitorojnë nivelet e glukozës në gjak.

“Është një ndjesi pikëllues kur bie zilja e drekës dhe të gjithë vrapojnë në sheshin e lojërave, ndalojnë disa fëmijë fatkeqë që qëndrojnë prapa për të shpuar gishtin për testimin e gjakut në çdo kohë. Vizioni ynë ishte të krijonim një botë ku askush nuk ka nevojë të nxjerrë gjak. Ky test i ri hap perspektivën e testimit të glukozës pa dhimbje, me kosto të ulët dhe shpresojmë të kemi rezultate shumë më të mira për ata që vuajnë nga diabeti. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts