Shkencëtarët në Afrikën e Jugut zbulojnë një variant të ri Covid-19 që përbën ‘kërcënim të madh’

Shkencëtarët në Afrikën e Jugut thanë të enjten se kishin zbuluar një variant të ri Covid-19 me mutacione të shumta, duke e fajësuar atë për një rritje të numrit të infeksioneve.

“Fatkeqësisht ne kemi zbuluar një variant të ri që është një arsye për shqetësim në Afrikën e Jugut ,” tha virologu Tulio de Oliveira në një konferencë shtypi.

Varianti, i cili shkon me numrin e linjës shkencore B.1.1.529, “ka një numër shumë të lartë mutacionesh”, tha ai.

“Fatkeqësisht po shkakton një rilindje të infeksioneve,” tha ai.

Është zbuluar gjithashtu në Botsvana dhe Hong Kong midis udhëtarëve nga Afrika e Jugut, tha ai.

Ministri i Shëndetësisë Joe Phaahla tha se varianti ishte “shqetësues serioz” dhe pas një rritjeje “eksponenciale” të rasteve të raportuara , duke e bërë atë “një kërcënim të madh”.

Infeksionet ditore arritën në më shumë se 1,200 të mërkurën, nga rreth 100 që ishin në fillim të këtij muaji.

Përpara zbulimit të variantit të ri, autoritetet kishin parashikuar një valë të katërt që do të godiste Afrikën e Jugut duke filluar rreth mesit të dhjetorit, e nxitur nga udhëtimet përpara sezonit festiv.

Instituti Kombëtar për Sëmundjet Transmetuese (NICD) i drejtuar nga qeveria tha se 22 raste pozitive të variantit B.1.1.529 janë regjistruar në vend pas sekuencës gjenomike.

Ai tha në një deklaratë të enjten se rastet e zbuluara dhe përqindja e testimit pozitiv po “rriten shpejt” në tre nga provincat e vendit duke përfshirë Gauteng, i cili përfshin Johannesburg dhe Pretoria.

Një shpërthim grupi u identifikua kohët e fundit, i përqendruar në një institut të arsimit të lartë në kryeqytetin Pretoria, tha NICD.

Vitin e kaluar Afrika e Jugut zbuloi gjithashtu variantin Beta të virusit , megjithëse deri më tani numrat e tij të infeksionit janë drejtuar nga varianti Delta, i cili fillimisht u zbulua në Indi.

Vendi ka numrin më të lartë të infeksioneve me rreth 2.95 milionë raste, nga të cilat 89,657 kanë qenë fatale.

Shkencëtarët thanë se varianti i ri B.1.1.529 ka të paktën 10 mutacione, krahasuar me dy për Delta ose tre për Beta.

“Ajo që na krijon disa shqetësime është se ky variant jo vetëm mund të ketë transmetueshmëri të përmirësuar, kështu që përhapet në mënyrë më efikase, por gjithashtu mund të jetë në gjendje të kapërcejë pjesë të sistemit imunitar dhe mbrojtjen që kemi në sistemin tonë imunitar,” tha studiuesi. Richard Lessells.

Deri më tani varianti është parë duke u përhapur veçanërisht tek të rinjtë.

Por ditët dhe javët e ardhshme do të jenë kyçe për të përcaktuar ashpërsinë e variantit, tha Lessells.

Neutralizimi i variantit është “i ndërlikuar nga numri i mutacioneve që përmban ky variant”, tha një nga shkencëtarët, Penny Moore.

“Ky variant përmban shumë mutacione me të cilat ne nuk jemi njohur,” shtoi ajo.

Pas një fillimi mjaft të ngadaltë të fushatës së vaksinimit të Afrikës së Jugut, rreth 41 përqind e të rriturve kanë marrë të paktën një dozë të vetme, ndërsa 35 përqind janë plotësisht të vaksinuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.