Shkencëtarët optimistë: Omicron transmetohet shpejt, por shkakton simptoma të lehta

Sipas shkencëtarëve, simptomat janë të ngjashme me ato të një ftohti të lehtë, ndërsa shumica e pacientëve janë asimptomatikë ose nuk kanë nevojë për trajtim.

Siç tregojnë edhe shifrat, Omicron po përhapet shumë shpejt dhe me shumë mundësi së shpejti do të zëvendësojë Deltën.

“Ne kemi një variant që mund të zhvendosë një lloj më agresiv, siç është Delta, dhe në skenarin më të mirë, të evoluojë në një virus që do të dukej si një ftohje e zakonshme”, tha Paul Ofit, një anëtar i Komitetit të Vaksinimit në SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *