Shkencëtarët po hetojnë reagimet ndaj ri-infektimit me koronavirus për të bërë vaksina të reja

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit kanë njoftuar fillimin e kërkimit për të zbuluar se çfarë ndodh kur njerëzit që kanë pasur coronavirus sërish infektohen.

Ata do të marrin në konsideratë se çfarë lloj përgjigje imune mund të ndihmojë njerëzit të ri-infektuar me coronavirus dhe si sistemi imunitar reagon ndaj virusit për herë të dytë.

“Nëse mund të përcaktojmë që një nivel i caktuar i antitrupave do të thotë që ri-infektimi nuk është i mundur, kjo do të ndihmonte në bërjen e vaksinave më efektive”, tha Helen McShane, profesoreshë e vaksinologjisë në Departamentin e Pediatrisë të Universitetit të Oksfordit, e cila po udhëheq studimin.

Vaksinat që sigurojnë një nivel ideal të imunitetit mund të zhvillohen dhe aprovohen shpejt pa pasur nevojë të testohen në dhjetëra mijëra njerëz, shkruan trt.

Ky studim, i financuar nga Fondacioni Wellcome Trust, është planifikuar të fillojë këtë muaj dhe do të përfshijë njerëz të moshës 18 deri 30 vjeç, të cilët kanë qenë të infektuar natyrshëm me coronavirusin. Ata do të ekspozohen përsëri ndaj virusit në një mjedis të sigurt dhe të mbikëqyrur, ndërsa një ekip shkencëtarësh monitoron progresin e tyre në luftimin e tij.

Ata shpresojnë që kërkimi, përveç kuptimit të virusit, do të ndihmojë shkencëtarët të zhvillojnë teste që mund të përcaktojnë me saktësi nëse njerëzit janë të mbrojtur apo jo. Sondazhi i Oksfordit do të kryhet në dy faza. Qëllimi i fazës së parë, e cila do të përfshijë 64 vullnetarë të shëndetshëm, është të përcaktojë dozën më të ulët të virusit që mund të mbahet dhe të fillojë të replikohet. Pasi të përcaktohet sasia e dozimit, ajo do të përdoret për të infektuar vullnetarët në fazën e dytë që do të fillojë këtë verë.

Vullnetarët do të jenë në karantinë në spital për 17 ditë, ku do të kujdesen nga një ekip i specializuar derisa të ndalojnë së qenuri ngjitës. Ata me simptoma do të marrin një injeksion të antitrupit monoklonal Regeneron, i cili ndihmon në minimizimin e rrezikut të përparimit të sëmundjes. Faza e dytë do të përqendrohet në dy fusha të ndryshme.

Hulumtimi do të zgjasë një vit, me 8 ekzaminime pasuese pas fillimit. Një studim i ngjashëm aktualisht është duke u zhvilluar në Mbretërinë e Bashkuar që përfshin 90 njerëz të së njëjtës grupmoshë, të cilët janë të infektuar me coronavirus për qëllimin e testimit të vaksinave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *