Shkencëtarët zbulojnë aksidentalisht ishullin e ri në skajin më verior të Tokës (Foto)

Studiuesit thonë se kanë zbuluar rastësisht atë që ata besojnë se është ishulli më verior në botë i vendosur në brigjet e Grenlandës.

Shkencëtarët nga Universiteti i Kopenhagenit fillimisht menduan se kishin mbërritur në Oodaaq, një ishull i zbuluar nga një ekip sondazhi danez në 1978, për të mbledhur mostra gjatë një ekspedite që u krye në korrik. Përkundrazi, ata përfunduan në një ishull të pazbuluar më në veri.

“Ne ishim të bindur se ishulli ku po qëndronim ishte Oodaaq, i cili deri atëherë ishte regjistruar si ishulli më verior në botë”, tha udhëheqësi i ekspeditës, Morten Rasch nga Departamenti i Gjeoshkencave dhe Menaxhimit të Burimeve Natyrore të universitetit.

Greenland Arctic Islands

“Por kur postova fotografi të ishullit dhe koordinatat e tij në mediat sociale, një numër studiuesish amerikanë të ishujve u çmendën dhe thanë se nuk mund të jetë e vërtetë”, shtoi ai në një deklaratë të premten.

Ishulli ende i paidentifikuar është 780 metra në veri të Oodaaq, një ishull pranë Cape Morris Jesup, pika më veriore e Grenlandës.

Ekipi kërkimor thuhet se nuk e konsideron zbulimin si rezultat i ndryshimeve klimatike dhe dyshohet se ka propozuar emërtimin e ishullit Qeqertaq Avannarleq, që do të thotë “ishulli më verior” në Grenlandisht.

Ishulli përbëhet kryesisht nga tuma të vogla të baltës dhe zhavorrit, sipas Rasch. Ai tha se mund të jetë rezultat i një stuhie të madhe që, me ndihmën e detit, shtyu gradualisht materialin nga shtrati i detit së bashku derisa të formohej një ishull. Ishulli nuk pritet të ekzistojë për një kohë të gjatë, besojnë studiuesit danezë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.