Shkollat ​​në kryeqytetin indian rihapen për të gjitha klasat pas 19 muajsh

Për herë të parë në gati 19 muaj, 14-vjeçarja Kainat Habeebi ndoqi mësimet e saj fizikisht në një shkollë në kryeqytetin e Indisë Nju Delhi.

Megjithëse studentët nuk shkëmbyen përqafime apo shtrënguan duart, qeshjet në fytyrat e tyre mbushën ajrin e mëngjesit të së hënës në një shkollë në zonën e madhe Malviya Nagar të qytetit.

“Ne jemi të emocionuar që do të kthehemi në shkollë. Ribashkimi është me të vërtetë një bekim”, tha Habeebi .

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive të Nju Delhi-t (DDMA) javën e kaluar njoftoi se shkollat ​​do të rihapen për të gjitha klasat nga 1 nëntori me kushte të caktuara, duke përfshirë sigurimin e jo më shumë se 50 për qind të frekuentimit dhe mos detyrimin e prindërve për të dërguar fëmijët e tyre në shkollë.

Shkollat ​​gjithashtu janë drejtuar për të siguruar vaksinimin e plotë të stafit të tyre.

Të gjitha shkollat ​​në Delhi u mbyllën në mars të vitit të kaluar pas shpërthimit të koronavirusit. Ata u rihapën për klasat më të larta në janar të këtij viti përpara se të mbylleshin përsëri në prillpasi një valë e dytë brutale e Covid-19 shkatërroi Indinë.

Pas një mbylljeje të zgjatur, shkollat për klasat e larta u hapën sërish më 1 shtator. Por nuk kishte asnjë miratim zyrtar për hapjen e shkollave për fëmijët më të vegjël.

Habeebi dhe shumë studentë të tjerë thanë se nuk u pëlqente mësimi në internet dhe do të preferonin klasat fizike duke ruajtur protokollet e COVID-19.

“Gjatë orës fizike, të gjithë nxënësit mbeten shumë të vëmendshëm dhe të përqendruar në mësimet e tyre, por kjo nuk ndodh me klasat online,” tha Habeebi.

Shabreen, një tjetër nxënëse, tha se është e lumtur që kthehet në shkollë pasi ishte “shumë e vështirë” për të që të ulej para ekranit të kompjuterit ose celularit për orë të tëra.

”Ndonjëherë ne humbisnim mësimet për shkak të lidhjes së dobët të internetit,” tha ajo.

Garima Sharma, e cila jep matematikë dhe shkencë në një shkollë në Delhi, tha se mësimdhënia gjatë pandemisë kishte qenë një “detyrë e vështirë”.

“Nuk mund t’i mësosh matematikë askujt duke folur. Duhet të shkruash hap pas hapi për t’i bërë të kuptojnë, “tha ajo. “Studimi në internet është vërtet shumë i çrregullt. Ju kurrë nuk do ta dini se çfarë po bën studenti, ai mund të jetë edhe duke fjetur.”

Sharma tha se ndërsa është e lumtur për rihapjen e shkollës së saj, ajo është gjithashtu e frikësuar.

“Në përgjithësi, jam e emocionuar që shoh fëmijët të kthehen në shkollë, sepse ka kohë që ata kanë qëndruar në shtëpi. Por unë kam një ndjenjë të përzier. Kam frikë sepse COVID është si një acid, siç themi ne në kimi. Është shumë gërryes,” tha ajo.

“Ne po marrim të gjitha masat paraprake. Ne po bëjmë që vetëm një student të ulet në një stol dhe jo dy ose më shumë siç bënim përpara pandemisë. Ne gjithashtu kemi ndarë seksione në nën-seksione, kështu që më pak studentë ulen në një klasë të caktuar.”

Vendimi për të rihapur shkollat ​​për fëmijët më të vegjël në Delhi u mor në mes të një rënie të konsiderueshme të rasteve të COVID në kryeqytet, i cili regjistroi vetëm katër vdekje të lidhura me virusin në tetor, më i ulëti që nga marsi 2020.

Të hënën, ministria e shëndetësisë e Indisë raportoi 12,830 raste të reja në 24 orët e fundit. Në total, India ka raportuar më shumë se 30 milionë infeksione COVID dhe 458,000 vdekje.

Një përpjekje e vaksinimit që filloi në janar arriti një moment historik muajin e kaluar kur u administruan një miliard doza të vaksinës. India ka vaksinuar plotësisht më shumë se 291 milionë njerëz, ndërsa 707 milionë të tjerë kanë marrë dozën e parë.

Qeveria synon të vaksinojë plotësisht rreth një miliard njerëz deri në fund të vitit. Vaksinimi për fëmijët gjithashtu ka të ngjarë të fillojë së shpejti pasi një panel qeveritar rekomandoi vaksinën e Covaxin në shtëpi për fëmijët e grupmoshës 2-18 vjeç.

Një zëdhënës i qeverisë së Delhi tha  në kushte anonimiteti se vendimi për rihapjen e shkollave u mor në funksion të uljes së konsiderueshme të rasteve me COVID-19.

“Qeveria është vigjilente. Gjithashtu, të gjithë nga mësimdhënësit e deri tek ata jomësimdhënës janë të vaksinuar”, tha ai.

“Nëse ndonjë shkollë kapet duke shkelur rregullat, do të ndërmerren veprime të rrepta,” shtoi ai, duke përfshirë “mbylljen e menjëhershme” të një shkolle nëse zbulohet ndonjë infeksion me virus atje.

Megjithëse fëmijët janë të ngazëllyer për t’u kthyer në shkollat ​​e tyre, disa prindër të shqetësuar thanë se nuk duan t’i dërgojnë ende fëmijët e tyre në shkollë.

Drisha Adhikari është nxënëse e klasës së katërt në një shkollë private në Delhi. Të hënën, ajo mori mësimet e saj në internet.

“Klasat fizike janë më të mira pasi mund të takojmë miq dhe mësues, dhe ato janë më argëtuese se orët online”, tha Drisha.

Por nëna e saj Anamika Adhikari tha se ajo nuk dëshiron ta dërgojë vajzën e saj në shkollë sepse fëmijët në Indi nuk janë vaksinuar ende.

“Edhe pse dua që ajo të kthehet në shkollë sa më shpejt që të jetë e mundur, unë jam gjithashtu e shqetësuar. Edhe nëse shkollat ​​hapen plotësisht, nuk do ta dërgoj fillimisht sepse dua të shoh si do të shkojë.”

21632252 Ecc9 4206 8877 6233db701817
21632252 Ecc9 4206 8877 6233db701817
900f2392 4b34 42ba 8f1f 39a9440abbe4
900f2392 4b34 42ba 8f1f 39a9440abbe4
320893bd 3a80 414a 9b1c 925f2422f141
320893bd 3a80 414a 9b1c 925f2422f141
1094055c B585 48df 9cfe 7b346591b568
1094055c B585 48df 9cfe 7b346591b568

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.