“Shkollë” në plazh

08:53 14/04/2021

Mënyrë e re për të kombinuar mësimdhënien me ajrin e pastër

A tingëllon si një ëndërr të kesh shkollë në plazh?  Pas një viti mësimi në distancë dhe klasave të distancuara nga shoqëria, një shkollë në rajonin spanjoll të Murcia po bën pikërisht atë, duke u përpjekur të kombinojë ajrin e pastër dhe një mënyrë të re të mësimdhënies.

Jashtë shkollës Felix Rodriguez de la Fuente, fëmijët me maska ulen përpara një dërrase të zezë portative në rreshtat e tavolinave të gjelbërta të vendosura në brigjet me rërë të Playa de los Nietos.

Është e sigurt, fëmijët po argëtohen shumë. Atë që ata mësojnë këtu nuk e harrojn”, është shprehur mësuesi i anglishtes Juan Francisco Martinez”. Disa nxënës zbathur lëviznin gishtërinjtë e tyre në rërë, ndërsa të tjerët  përkulen mbi librat e tyre të punës duke shijuar njëkohësisht ajrin e detit.

Mësimet janë pjesë e një projekti më të gjerë të njohur si “Ajri i freskët” i cili synon të krijojë cilësi më të mirë të ajrit për fëmijët gjatë pandemisë COVID-19, përfshirë përmes të mësuarit në ajër të hapur.

Mësuesit fillojnë përgatitjen e plazhit në orën 8 të mëngjesit. Tetë klasa marrin pjesë në mësimet 20-minutëshe dhe grupet  e nxënësve ndahen nëpër zona të ndryshme. Fëmijët janë të moshës 3 deri në 12 vjeç. Deri më tani nuk ka pasur raste të raportuara të koronavirusitn tek kjo shkolle.

Klan News 

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.