Shkon mbi 900 numri i dorëzimeve nga fabrika Azovstal

14:40 18/05/2022

Vijojnë bombardimet ruse ndaj qyteteve ukrainase

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se nga vendstrehimet nëntokësore të uzinës Azovstal vijojnë dorëzimet në masë të luftëtarëve të njësisë Azov, të rrethuar prej javësh që pasi ushtria ruse mori kontrollin e plotë të Mariupolit.

Këto filmime u shpërndanë nga ministria ruse e mbrojtjes që tha se gjatë 24 orëve të fundit u dorëzuan 694 luftëtarë të tjerë, duke e çuar në 959 totalin e të dorëzuarve që kur nisi evakuimi i tyre në fillim të kësaj jave. 80 prej tyre janë të plagosur dhe janë dërguar për mjekim në territoret e kontrolluara nga militantët pro-rusë. Moska nuk pranon shkëmbimin e tyre me ushtarët rusë të kapur nga ukrainasit, por thotë se do i trajtojë si të burgosur lufte.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski i quajti ata heronj që i duheshin kombit të gjallë dhe se Kievi kishte negociuar për evakuimin e tyre. Ndërkaq, rusët kanë vazhduar me bombardimet e ashpra në disa qytete të Ukrainës, ndër të cilat më vdekjeprurësi u shkaktua nga bombat në Çernihiv ku u vranë 11 persona e u plagosën 14 të tjerë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *