Shkrihet akullnaja në Zvicër, zbulohen mbetje njerëzore të alpinistit të zhdukur që nga 1986

20:00 28/07/2023

Mbetjet njerëzore të trupit të një alpinisti gjerman të zhdukur që nga viti 1986 janë gjetur pas shkrirjes së një akullnaje afër Matterhornit të famshëm të Zvicrës.

Trupi u zbulua në fillim të këtij muaji nga alpinistët që kaluan aty pranë. Ata vunë re një çizme me lidhëse të kuqe dhe pajisje për ngjitje, si dhe mbetjet njerëzore. Analiza e ADN-së tregoi se trupi ishte i një alpinisti gjerman, i cili u zhduk 37 vjet më parë.

Një operacion i madh kërkim-shpëtimi në atë kohë nuk arriti të gjente asnjë gjurmë të tij. Policia nuk e përmendi emrin e alpinistit, por bëri të ditur se ai ishte 38 vjeç kur u zhduk.

Pothuajse çdo verë, akulli i shkrirë zbulon diçka, ose dikë, të humbur për dekada. Vitin e kaluar rrënojat e një avioni që u rrëzua në 1968 dolën nga akullnaja Aletsch./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts