Shmyhal dhe Dombrovskis diskutojnë përgatitjet për ‘heqjen e vizave doganore’

Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal dhe Zëvendës Presidenti Ekzekutiv i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis kanë diskutuar zgjerimin e bashkëpunimit midis Ukrainës dhe Bashkimit Evropian dhe rritjen e tregtisë dypalëshe.

Deklarata përkatëse është bërë nga portali qeveritar .

Gjatë një bisede online, palët ngritën çështjen e zëvendësimit të produkteve ruse të sanksionuara në BE me produkte ukrainase.

Gjithashtu, u diskutua për përgatitjet për ‘heqjen e vizave doganore’, e cila fillon nga 1 tetori, si dhe për përpjekjet drejt nënshkrimit të ACAA, ose të ashtuquajturën ‘heqja e vizave industriale’, si dhe bashkëpunimi në sektorin financiar për 2022 dhe 2023.

“Ne jemi mirënjohës për ndihmën në kohë të Bashkimit Evropian në luftën kundër agresorit rus. Ne vlerësojmë lëvrimin e ndihmës së konsiderueshme makro-financiare nga BE-ja”, vuri në dukje Shmyhal.

Palët folën gjithashtu për rritjen e kapacitetit të kalimit kufitar midis Ukrainës dhe BE-së. Kryeministri i Ukrainës i ofroi Komisionit Evropian një zgjidhje që do të ndihmonte në uljen e radhëve në pikat përkatëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts