Shmyhal: Ukraina ka nevojë për 37 miliardë dollarë ndihmë këtë vit

shmyhal ukraina ka nevoje per 37 miliarde dollare ndihme kete vit
shmyhal ukraina ka nevoje per 37 miliarde dollare ndihme kete vit

Në vitin 2024, Ukrainës i duhen të paktën 37 miliardë dollarë ndihmë financiare, tha kryeministri i vendit Denys Shmyhal gjatë një konference për shtyp.

“Gjatë dy viteve të fundit të luftës së plotë, ne kemi tërhequr mbi 75 miliardë dollarë ndihmë të jashtme. Në fakt, ne po shpenzojmë vetëm burimet tona të brendshme për nevojat e sigurisë së mbrojtjes,” tha ai.

Ai tha se Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara, FMN, Japonia, Kanadaja dhe shtetet e tjera anëtare të G7 janë donatorët kryesorë të ndihmës direkte buxhetore.

“Ne tërhoqëm pothuajse 37 miliardë dollarë në 2022. Në vitin 2023, ne tërhoqëm mbi 42 miliardë dollarë. Plani për këtë vit është të tërheqim të paktën 37 miliardë dollarë ndihmë nga partnerët tanë,” tha Shmyhal.

Ai tha se deficiti buxhetor i Ukrainës këtë vit tejkalon 20% të PBB-së së Ukrainës – 37 miliardë dollarë.

Ukraina pret të marrë 17.3 miliardë dollarë nga mekanizmat e Ukraina Facilities të BE-së. Tashmë në mars, Ukraina pret financimin e parë prej 4.5 miliardë euro përpara ratifikimit të Lehtësirave të Ukrainës për të mbuluar deficitin buxhetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts