Shpërngulje në SHBA dhe ndihmë financiare/ Penatagoni dëmshpërblen familjet e viktimave të vrara gabimisht nga forcat amerikane në Afganistan

Pentagoni i ka ofruar “pagesa ngushëllimi të paspecifikuara” familjeve së 10 civilëve që u vranë në një sulm  me dron në Afganistan në gusht gjatë ditëve të fundit para se trupat amerikane të tërhiqeshin nga vendi.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha se angazhimi përfshinte ofrimin e “pagesave të ngushëllimit ex-gratia”, përveç punës me Departamentin Amerikan të Shtetit në mbështetje të anëtarëve të familjeve që ishin të interesuar për zhvendosje në Shtetet e Bashkuara.

Colin Kahl, nënsekretari amerikan i mbrojtjes për politikën, mbajti një takim virtual të enjten me Steven Këon, themeluesin dhe presidentin e Nutrition & Education International, organizata e ndihmës që punësoi Zemari Ahmadi, i cili u vra në sulmin me dron të 29 gushtit.

Ahmadi dhe të tjerët që u vranë në sulmin me dronë ishin viktima të pafajshme që nuk kishin faj dhe nuk ishin të lidhur me Shtetin Islamik në Provincën Khorasan, ISKP (ISIS-K) ose kërcënime ndaj forcave amerikane. Sulmi me dron në Kabul vrau deri në 10 civilë, përfshirë shtatë fëmijë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *