Shpërthen vullkani Merapi në Indonezi, autoritetet ngrenë alarmin

Vullkani Merapi në Ishullin Java të Indonezisë ka hedhur gaz dhe llavë tri herë gjatë aktivitetit që ka ndodhur në këtë vullkan.

Qendra Teknologjike dhe Kërkimore e Katastrofave Gjeologjike (BPPTKG) tha në një deklaratë se rrjedha e llavës që ndodhi si rezultat i aktivitetit në vullkanin më aktiv të Indonezisë, Merapi, u përhap në 1.600 metra, sipas agjencisë së lajmeve Xinhua.

Kryetarija e BPPTKG-së, Hanik Humaida, ka deklaruar se retë e nxehta të formuara nga gazi vullkanik ndodhën së pari në orën 03:16 me kohën lokale.

“Llava që shpërtheu u përhap në jugperëndim për 129 sekonda në 1.500 metra”, tha ajo.

Duke deklaruar se reja e dytë e nxehtë e gazit u vu re në orën 09:31 dhe rrjedha e dytë e llavës u përhap në 1.000 metra për 93 sekonda, Humaida njoftoi se reja e tretë e nxehtë e gazit ndodhi në orën 09.53 dhe rrjedha e tretë e llavës u përhap në drejtimin jugperëndimor deri në 1.600 metra për 121 sekonda.

Niveli i alarmit u ngrit në tre nga autoritetet, të cilët paralajmëruan të qëndrohet të paktën tri kilometra larg nga vullkani.

Ndryshe, në vitin 2010, 347 njerëz vdiqën si rezultat i shpërthimit të llavës së Vullkanit Merapi, i cili ndodhet në qytetin Yogyakarta në ishullin indonezian Java, me një lartësi prej 2.968 metrash.

Në Indonezi, sistemi i alarmit kundër vullkaneve përbëhet nga katër faza: jeshile, e verdhë, portokalli dhe e kuqe.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.