Shpërthen vullkani në një ishull në Kanarie, paraprihet nga një tërmet i vogël (Video)

Vullkani Cumbre Vieja në ishullin La Palma në Kanarie shpërtheu duke shkaktuar një re të madhe tymi. Shpërthimi u parapri nga një tërmet i vogël, i cili u ndje më së shumti në zonën Las Manchas të El Pasos. Valët sizmike të shkaktuara nga aktiviteti vullkanik filluan një javë më parë dhe kishin alarmuar disa bashki në ishullin e Kanarieve.

Që kur filloi ky fenomen, Instituti Gjeografik Kombëtar ka regjistruar më shumë se 6,600 tërmete të vegjël në zonën Cumbre Vieja, në jug të ishullit. Ditët e fundit, autoritetet kishin shpallur nivelin e alarmit “të verdhë” (e dyta nga katër) për bashkitë Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso y Mazo, ku banojnë rreth 35,000 banorë. Për momentin, vetëm 40 persona me lëvizshmëri të kufizuar që jetojnë në fshatrat fqinjë dhe kafshë nga fermat përreth janë evakuuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com