Shpërthim i fuqishëmnë afërsi të një platforme gazi në Detin Kaspik

Një shpërthim i fortë ndodhi në Detin Kaspik në afërsi të të një platforme gazi në Umid në Azerbajxhan. Shkaku i shpërthimit mbetet i paqartë; megjithatë, autoritetet me Kompaninë Shtetërore të Naftës azere (SOCAR) pohojnë se nuk ka pasur aksidente në asnjë prej stacioneve të shpimit të kompanisë dhe se të gjitha objektet e saj që punojnë në fushën e gazit Umid po funksionojnë normalisht.

Disa burime kanë sugjeruar që incidenti mund të ketë qenë një shpërthim vullkanik, por sipas ekspertëve nga Akademia Kombëtare e Shkencave e Azerbajxhanit, nuk ka vullkan të njohur në zonën ku ndodhi shpërthimi.

Parashikohet të ketë ndërprerje të lokalizuara të trafikut detar, duke përfshirë shërbimet midis pajisjeve të fushave të gazit Umid dhe territorit të Azerbajxhanit. Hetuesit po përpiqen të identifikojnë shkakun e incidentit dhe të përcaktojnë se nuk ka shpërthime të mëtejshme.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.