Shpërthim në një laborator universitar në Kinë, 2 të vdekur

Shpërthimi ndodhi të dielën pasdite në Universitetin e Aeronautikës dhe Astronautikës në Nanjing. Nanjing është një qendër kryesore e arsimit të lartë që tërheq një numër të madh studentësh të huaj. Zyrtarët po hetonin shkakun e shpërthimit në Shkollën e Shkencës dhe Teknologjisë së Materialeve të universitetit, njoftoi transmetuesi shtetëror CCTV.

Identiteti i viktimave nuk bëhet i ditur. Faqja e internetit e shkollës thotë se më shumë se 1000 studentë të huaj kanë ndjekur kurse në shkollë në inxhinieri, biznes dhe gjuhën kineze. Por nuk ishte e qartë se sa mbetën pasi Kina filloi të vendoste kufizime të udhëtimit pandemik.

Kina është përpjekur të vendoset si një lojtar kryesor në aviacionin global dhe fluturimet hapësinore, megjithëse përpjekjet e saj për të prodhuar avionë komercialë ende nuk kanë pasur një ndikim të rëndësishëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.