Shpërthimi i Etna, hiri mbi Catania/ Çfarë po ndodh…

shperthimi i etna hiri mbi catania cfare po ndodh

Departamenti i Mbrojtjes Civile ka urdhëruar kalimin e alarmit për vullkanin Etna nga niveli jeshil në të verdhë, duke ftuar strukturat territoriale të Mbrojtjes Civile “të miratojnë fazat e duhura lokale operacionale dhe masat për zbutjen e rrezikut, veçanërisht në lidhje me praninë e mundshme të alpinistëve në lartësi të madhe”.

Çfarë po ndodh në Catania: Shpërthimi i Etna
Vendimi që u miratua, shpjegon një shënim, “në dritën e vlerësimeve që dolën gjatë takimit të mbrëmshëm me qendrat e kompetencës dhe departamentin e mbrojtjes civile të Rajonit të Siçilisë, të mbledhur pas aktiviteteve të vullkanit, i cili regjistroi një rritje të dridhjeve dhe të shpeshta Stromboliane, aktiviteti në krateret e majës, i shoqëruar me emetime të vogla llave në zonën e kraterit, me evolucion të mundshëm të shpejtë të fenomeneve drejt një aktiviteti më energjik”.

  • foto galeri
  • foto galeri

Kalimi i nivelit të alarmit bazohet në raportet nga organet përgjegjëse për monitorimin e vullkanit Etna, përkatësisht Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (Observatori Etna, Observatori Vezuvian dhe seksioni i Palermos) dhe Cnr-Irea.

Ngritja e alarmit përcakton forcimin e sistemit të monitorimit të vullkanit dhe lidhjen e informacionit midis komunitetit shkencor dhe dhe strukturave të tjera operacionale të Shërbimit Kombëtar të Mbrojtjes Civile. Departamenti i Mbrojtjes Civile e ndan këtë informacion me strukturën e Mbrojtjes Civile të Qarkut, e cila, veçanërisht në lidhje me skenarët e ndikimit lokal, alarmon strukturat territoriale të Mbrojtjes Civile dhe miraton çdo masë në përgjigje të situatave emergjente.

“Pavarësisht nga fenomenet vullkanike të nivelit lokal, të cilat mund të kenë ndryshime të shpeshta – përfundon shënimi – një situatë e çekuilibrit të shtuar të vullkanit vazhdon. Për këtë arsye, popullsia e pranishme në ishull është e ftuar të jetë e informuar dhe të respektojë me përpikëri indikacionet e dhëna nga autoritetet lokale të mbrojtjes civile”.

Re hiri 4,5 kilometra e lartë nga shpërthimi i Etna
Një re e hirit të llavës që vlerësohet të jetë afërsisht 4.5 kilometra emetohet nga Etna, nga krateri ‘Voragine’ ku ka aktivitet intensiv strombolian. INGV e Katanias lëshoi ​​një buletin paralajmërues për fluturimin, në të cilën vlerësohet lartësia e resë. Hiri është raportuar që ka rënë në disa qytete në zonën juglindore të Etna dhe deri në Catania.

Amplituda mesatare e lëkundjes, pasi arriti vlerën maksimale rreth orës 16.30, pësoi një ulje të menjëhershme derisa arriti kufirin e vlerave mesatare. Rreth orës 17:00, një fazë e re e rritjes së shpejtë e ktheu amplitudën në vlera të larta, ku ajo mbetet ende me vlera shumë të larta.

Për momentin, sipas asaj që del nga faqja e internetit SAC për fluturimet mbërritëse dhe nisëse, aktiviteti shpërthyes i vullkanit më të lartë aktiv në Evropë nuk ndikon në funksionimin e aeroportit ndërkombëtar “Vincenzo Bellini” në Catania.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts