Shpërthimi i gazit në Siçili, të paktën tre të vdekur dhe gjashtë të zhdukur

Tre persona u vdiqën dhe gjashtë janë ende të zhdukur pasi një shpërthim gazi vonë të shtunën shkaktoi shembjen e disa ndërtesave të banimit në qytetin sicilian Ravanusa.

Dy blloqe apartamentesh në qytetin me 11,000 banorë u shkatërruan plotësisht dhe disa ndërtesa të tjera ishin shembur pjesërisht nga shpërthimi. Kurse zjarrfikësit po kërkojnë ende për të mbijetuar.

Kapiteni i brigadës lokale të zjarrfikësve, Giuseppe Merendino, bëri të ditur se dy persona u gjetën të gjallë nën rrënoja. Kurse një zëdhënës i Mbrojtjes Civile të Italisë njoftoi se tre persona ishin vrarë, shkruan Reuters.

Një prift që po kremtonte meshën aty pranë të shtunën në mbrëmje tha se dëgjoi një ulërimë të fortë dhe pa flakët që dilnin nga një grup shtëpish.

“Është një tragjedi e madhe… Le të lutemi t’i lutemi Zotit që të shmangë më shumë vdekje,” tha prifti, Filippo Barbera.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.