Shpërthimi i vullkanit në RD të Kongos, 500 mijë banorë ngelen pa ujë të pijshëm, rrezikohen nga kolera

500 mijë banorë në Republikën Demokratike të Kongos kanë ngelur pa ujë të pijshëm pas shpërthimit të vullkanit muajin e kaluar.

Më 22 maj mali Nyiragongo nxori llavë e hi duke lënë 32 të vdekur dhe mijëra të pastrehë. Për 10 ditë mali nuk rreshti së nxjerrë llavë teksa  tashmë banorët e ngelur pa ujë rrezikohen dhe nga kolera.

Ndërkohë një pjesë e mirë e të pastrehëve janë futur në xhami, kisha apo dhe në banesa të improvizuara në rrugë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.