Shpërthimi i vullkanit të Tongas/ Cunami godet brigjet perëndimore të Amerikës Latine,  momenti kur në panik pushuesit boshatisin bregdetin (VIDEO)

Një vullkan nënujor në Paqësorin Jugor shpërtheu vrullshëm të shtunën, duke dërguar një re hiri dhe avulli gazi në ajër. Vetem një ditë më pas i gjithë ishulli u godit nga një cunami. Pas paralajmërimeve edhe brigjet perëndimore të Amerikës Latike u përfshinë nga një tjetër cunam.

Njerëzit në bregdetin e Perusë janë filmuar ne panik teksa vrapojne te largohen nga bregdeti pas cunamit qe po mberrinte.

Vullkani Hunga Tonga-Hunga Ha’apai dërgoi valë të forta në vendet e afërta duke përfshirë Perunë, Kilin dhe Fixhin pasi shpërtheu të shtunën.

Paralajmërime ka për bregun perëndimor të SHBA-ve, nga Kalifornia në Alaska, si dhe British Columba të Kanadasë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com