Shpërthimi kamikaz në Pakistan, rritet bilanci i viktimave

shperthimi kamikaz ne pakistan rritet bilanci i viktimave

shperthimi kamikaz ne pakistan rritet bilanci i viktimave

08:51 31/07/2023

Të paktën 44 persona kanë mbetur të vrarë pas një shpërthimi në Pakistan gjatë një mitingu të organizuar nga pasojë e një shpërthimi që ndodhi gjatë një tubim politik të dielën në Pakistan. Ndërkohë që më shumë se 100 persona u plagosën në shpërthimin e ndodhur në distriktin veriperëndimor Bajaur.

Oficerët thanë se operacioni i shpëtimi ka përfunduar dhe të gjithë të lënduarit janë dërguar në spital. Zyrtarët kanë paralajmëruar se numri i të vdekurve mund të rritet më tej, pasi 15 persona janë në gjendje kritike.

Shkaku i sulmit nuk është ende i qartë. Forcat e sigurisë kanë rrethuar zonën dhe po hetohet për shpërthimin. Qindra njerëz po merrnin pjesë në Kongresin e Punëtorëve JUI-F të dielën në qytetin Khar, në rrethin fisnor pakistanez të Bajaur, afër kufirit me Afganistanin. Një dëshmitar okular tha se tenda u shemb, duke bllokuar njerëzit që dëshpërimisht po përpiqeshin të shpëtonin.

Shefi i policisë lokale i tha Reuters se shpërthimi ishte shkaktuar nga një bombë./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts