Shpërthimi më i madh pas Wuhan/ Varianti Delta kërcënon kryeqytetin kinez, regjistrohen shifrat më të larta pas 7 muajsh

Rastet e koronavirusit në Kinë arritën shifrat më të larta prej shtatë muajsh ditën e sotme

pasi varianti Delta po sfidon kontrollin e Pekinit mbi pandeminë.

Media shtetërore e ka përshkruar shpërthimin aktual i cili ka shkaktuar bllokime lokale, testime masive dhe kufizime të udhëtimit si më të rëndat që kur u shfaq virusi në qytetin qendror të Ëuhan.

Autoritetet i kishin ulur infeksionet shtëpiake pothuajse në zero, duke lejuar që aktiviteti ekonomik të rimëkëmbet megjithëse me kufizime të shtrënguara kufitare.

Por tani, rastet po rriten. Të martën, autoritetet shëndetësore kineze raportuan 143 infeksione të reja me koronavirus. Dhjetëra raste ditët e fundit janë lidhur me një vend testimi Covid-19 në qytetin lindor Yangzhou.

Në shenjë të ankthit ndaj shpërthimeve edhe relativisht të vogla, disa zyrtarëve u janë dhënë paralajmërime për keqpërdorimin e testimeve masive, të cilat autoritetet e qytetit thanë se lejuan përhapjen e virusit.

Autoritetet e qytetit Yangzhou thanë “një numër i vogël i anëtarëve të partisë dhe kuadrove ende nuk kanë kryer detyrat e tyre siç duhet”. Qyteti me rreth 4.6 milion njerëz deri më tani ka kryer pesë raunde të testimit të përhapur, duke mbledhur 1.6 milion mostra në një përpjekje për të shuar përhapjen.

Rritja e fundit filloi pasi infeksionet midis pastruesve të aeroportit në qytetin fqinj Nanjing ndezën një zinxhir rastesh në të gjithë vendin. Numrat e së martës janë më të lartët që nga janari, kur vendi regjistroi 144 raste të reja dhe 126 infeksione shtëpiake, kryesisht në rajonet veriore. Autoritetet tani po punojnë për të rritur besimin se ringjallja e fundit është e kontrollueshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.