Shpërthimi në urën e Krimesë, Rusia merr masa për rritjen e sigurisë, Putin urdhëron…

Rusia rriti sigurinë në urën e saj të vetme drejt Krimesë pasi një shpërthim i madh shkatërroi pjesë të saj të shtunën.

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar tani Shërbimin Federal të Sigurisë të vendit (FSB) të mbikëqyrë lidhësin kyç me gadishullin e pushtuar.

Ura është gjithashtu një simbol kryesor i aneksimit rus të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014. Shpërthimi vrau tre persona, thanë hetuesit rusë.

Zyrtarët thanë se puna për rregullimin e pjesëve të dëmtuara do të fillojë menjëherë.

Zëvendëskryeministri rus urdhëroi që pjesët e shkatërruara të urës të hiqen menjëherë dhe tha se zhytësit do të fillojnë të hetojnë dëmet poshtë vijës ujore të dielën në mëngjes, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

E përshëndetur nga mediat ruse si “ndërtimi i shekullit”, ura ka qenë vendimtare për Rusinë për lëvizjen e pajisjeve ushtarake, municionit dhe trupave në Ukrainën jugore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *