Shpërthimi vret 5 ushtarë jemenas gjatë patrullimit

shperthimi vret 5 ushtare jemenas gjate patrullimit

Një pajisje shpërthyese e improvizuar (IED) shpërtheu gjatë një patrulle ushtarake jemenase në provincën jugore të trazuar të Abyan, duke vrarë të paktën pesë ushtarë, tha një zyrtar i sigurisë.

Zyrtari lokal i sigurisë tha në kushte anonimiteti se sulmi ndodhi në lagjen Mudiyah të Abyan, kur një IED i vendosur në anë të një rruge u shkaktua nga një automjet ushtarak që kalonte.

Ai konfirmoi se shpërthimi i fuqishëm shkatërroi automjetin dhe vrau të pesë ushtarët brenda.

“Ishte një shpërthim i madh, automjeti u shkatërrua plotësisht”, tha zyrtari i sigurisë. “Kjo zonë dihet se ka një prani terroriste. Ata ka të ngjarë të vendosin IED më parë për të shënjestruar forcat tona.”

Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë për bombardimin, por autoritetet dyshojnë për përfshirjen e al-Kaedës në Gadishullin Arabik (AQAP), një grup aktiv militant në Jemenin e shkatërruar nga lufta.

Sulmi vjen në mes të një rritje të dhunës midis forcave qeveritare jemenase dhe militantëve të lidhur me AQAP në të gjithë Jemenin jugor.

Në përgjigje të bombardimeve vdekjeprurëse, forcat qeveritare të Jemenit kanë vendosur përforcime në Mudiyah për të kryer spastrime sigurie dhe operacione kërkimi, duke u zotuar se do të çrrënjosin strehët e sigurta të militantëve.

Në rrugët që të çojnë brenda dhe jashtë qarkut janë ngritur postblloqe ushtarake shtesë.

Konflikti shumëvjeçar në Jemen ka krijuar paqëndrueshmëri që lejon grupet militante si AQAP të lulëzojnë, veçanërisht në pjesët e largëta të jugut. Edhe pse përpjekjet ndërkombëtare për paqe vazhdojnë, sulmet vdekjeprurëse ndaj forcave lokale jemenase ka të ngjarë të vazhdojnë.

Jemeni është përfshirë në një luftë civile që nga fundi i vitit 2014, kur milicia rebele Houthi sulmoi disa qytete veriore dhe detyroi qeverinë jemenase të njohur ndërkombëtarisht të largohej nga kryeqyteti i Jemenit, Sanaa.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts