Shpresat tek takimi Lavrov-Kuleba në Antalia

15:41 09/03/2022

SHBA kundĂ«r ndihmĂ«s me avionĂ« “MIG” pĂ«r UkrainĂ«n

Intensifikohen pĂ«rpjekjet diplomatike pĂ«r tĂ« frenuar pĂ«rshkallĂ«zimin e luftĂ«s nĂ« UkrainĂ« dhe ndikimit negativ tĂ« saj nĂ« ekonominĂ« globale. Shpresat janĂ« tek takimi i tĂ« Enjtes mes kryediplomatit rus Sergei Lavrov dhe atij ukrainas Dimitro Kuleba nĂ« Antalia, me ndĂ«rmjetĂ«simin e ministrit tĂ« jashtĂ«m turk Mevlut Çavushollu.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdoan tha këtë të Mërkurë në përpara deputetëve të partisë së tij në Ankara se qëllimi i takimit ishte arritja e një armëpushimi të përhershëm. Erdoan synon të ndërmjetësojë edhe një takim Putin-Zelenski për zgjidhjen përfundimtare të krizës së Ukrainës.

Zyrtarët rusë kërkuan këtë të Mërkurë, përcaktimin e datës së takimit të radhës të delegacioneve të Kievit dhe Moskës. Sipas palës ruse, takimet janë jetime për të frenuar përshkallëzimin e luftës në Ukrainë.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski e ka bërë të qartë se është i hapur të diskutojë edhe për kërkesat ruse për njohjen e Krimesë dhe pavarësinë e rajoneve të Luhanskut e Donjeckut. Megjithatë, ai thotë se ukrainasit nuk do ta ndalin luftën. Zelenski i kërkoi sërish aleancës, miratimin e zonës së ndalim-fluturimit mbi Ukrainë ose dërgimin e avionëve për ushtrinë ukrainase.

NdĂ«rsa Shtetet e Bashkuara i kĂ«rkuan PolonisĂ« tĂ« anulojnĂ« planin pĂ«r t’u dĂ«rguar  ukrainasve, avionĂ« MIG. Sipas Uashingtonit, ky vendim mund ta çojĂ« konfliktin nĂ« ujĂ«ra tĂ« paqarta. 

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.