Shqipëria model për racizmin, por kujdes! Lojtarët po kalojnë limitet


Në Shqipëri, që pas hapjes së kufijve në vitin 1990 kanë luajtur lojtarë të huaj pa fund. Serbë, ukrainas, afrikanë e aziatikë kanë zbarkuar në Superiore dhe kategoritë e ulëta, por shumë rrallë, për të mos thënë fare, kemi parë të ankohet dikush publikisht për racizëm.

Kastrioti-Partizani5

Vendi ynë mund të krenohet edhe përballë shteteve si Italia apo Anglia në lidhje me racizmin. Por këto zhvillime të fundit mund të jenë një alarm për kujdes, për lojtarët, dhe jo vetëm. Racizmi është një fenomen shumë i ndjeshëm në botë dhe po luftohet fort për t’u mposhtur.

Kështu, të gjithë në vendin tonë duhen kujdesur për të mos e nxjerrë vendin tonë nga kornizat e një shteti, ku racizmi thuajse nuk zë asnjë vend dhe të huajt mund të jetojnë normalisht, pa u ofenduar e u kompleksuar. Nëse tifozët po e bëjnë, lojtarët duket se po i kalojnë limitet.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.