Shqipëria ofroi energji elektrike për Kosovën, Kurti: Ndihmë e veçantë, shprehën gatishmëri në kushte të vështira

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vlerësuar ndihmën e Shqipërisë në fushën e energjisë në dy ditët e ndërrimit të viteve.

Në një konferencë me gazetarët në Prishtinë, Kurti theksoi se kjo ndihmë është e veçantë për shkak se edhe vetë Shqipëria u shpreh ai po përballet me kushtet e vështira energjetike.

Nga ana tjetër, kryeministri i Kosovës tha se verën e vitit të ardhshëm do të ndihmojë Shqipërinë në raste nevoje.

“Ne e falënderojmë kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama për mbështetjen. Ministrja jonë e Ekonomisë e ka bërë një kërkesë të tillë ndaj Shqipërisë. Kemi termocentrale, ata kanë hidrocentrale. Bëhet fjalë për 2 ditë që janë të rëndësishme sepse janë të ndërrimit të viteve dhe pastaj edhe ne do kemi mundësi t’i ndihmojmë në raste nevojë verën e vitit të ardhshëm. Kjo ndihmë është e veçantë sepse edhe Shqipëria vetë nuk i ka punët mirë. Në kushtet e vështirësisë së saj ka shprehur gatishmëri që është për t’u falënderuar dhe vlerësuar”, u shpreh Kurti.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.