Shqipëria po zbrazet frikshëm, katër mijë fëmijë më pak në bankat e shkollës nga klasa e parë

shqiperia po zbrazet frikshem kater mije femije me pak ne bankat e shkolles nga klasa e pare
shqiperia po zbrazet frikshem kater mije femije me pak ne bankat e shkolles nga klasa e pare

Shqipëria po zbrazet frikshëm nga fëmijët. 4 mijë fëmijë më pak janë ulur në bankat e shkollës nga klasa e parë në 12 njësi vendore, vetëm në tre qarqe, Tiranë, Durrës dhe Dibër.

Të dhënat zyrtare vijnë nga Drejtoria Rajonale e Arsimit Parauniversitar në Durrës e cila ka në juridiksion 12 njësi vendore.

Për herë të parë në vitin mësimor 2023-2024 as Tirana nuk shënon më trendin e rritjes së nxënësve që regjistrohen në shkollat e arsimit parauniversitar klasa 1deri 12, duke shënuar ulje.

Në 55 institucionet arsimore publike dhe 17 private nën juridiksionin e Zyrës Vendore Arsimore Durrës nisën mësimin në vitin arsimor 2023-2024, 28991 nxënës në klasën 1 deri 12 ose 3% më pak se ne vitin paraardhës.

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Arsimit Parauniversitar Durrës Hazbi Lika në një intervistë në News24 deklaroi se trendi është vetëm në rënie i regjistrimit të nxënësve nga viti në vit, duke renditur shkaqe kryesore lindshmërinë e ulët dhe shpopullimin. Sinkron

Sipas një analize të bërë nga Drejtoria Rajonale e Arsimit Parauniversitar në Durrës që mbulon 12 njësi vendore, rezulton se në vitin arsimor 2023-2024, në Tiranë janë regjistruar 941 nxënës më pak në arsimin publik, në Durrës 874, Dibër 351 , Bulqizë 272, Kamzë 451, Kavaje 141, Klos 113, Kruje 213, Mat 238, Rrogozhinë 228, Shijak 65, Vorë 113.

Tirana mban rekord 973 nxënës kanë braktisur shkollat publike dhe janë regjistruar në shkollat private, e ndjekur nga Durrësi me 265 nxënës.

Në Durrës nuk ka shkolla që rrezikojnë të mbyllen por në bashkitë e tjera e kryesisht në zonat rurale nga Rrogozhina, Kavaja Tirana deri në Dibër janë disa shkolla te fshatrave të thella, pohoi Lika.

Shkollat në zonat malore dhe rurale rrezikojnë të mbyllen ne mase te madhe nëse vijon ky ritëm shpopullimi I largimit te familjeve nga Shqipëria.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts