Shtabi i Përgjithshëm: Ushtria ukrainase shkatërroi sot 15 nga 20 drone Shahed-136

shtabi i pergjithshem ushtria ukrainase shkaterroi sot 15 nga 20 drone shahed 136
shtabi i pergjithshem ushtria ukrainase shkaterroi sot 15 nga 20 drone shahed 136

Gjatë ditës së kaluar, trupat ruse kanë nisur tre sulme me raketa dhe 20 sulme ajrore në territorin e Ukrainës, si dhe kanë hapur zjarr me sisteme raketash të shumta lëshuese (MLRS) deri në 10 herë. Ndërkohë, ushtria ukrainase shkatërroi 15 nga 20 dronë vetëvrasës Shahed-136 të prodhuar nga Irani, të përdorur nga Rusia kundër infrastrukturës civile.

Deklarata përkatëse është bërë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

Rreth 20 vendbanime ukrainase u vunë nën zjarrin e armikut, përkatësisht Terny, Bakhmut, Vuhledar dhe Komyshuvakha të rajonit të Donetsk.

Trupat ruse po përpiqen të mbajnë zonat e pushtuara përkohësisht, duke i fokusuar përpjekjet në frenimin e veprimeve të Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës në drejtime të caktuara, si dhe të vazhdojnë përpjekjet për të kryer veprime sulmuese në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka.

Armiku po bombardon pozicionet ukrainase përgjatë vijës së kontaktit, duke ngritur pozicione dhe linja mbrojtëse në drejtime të caktuara dhe duke kryer zbulim ajror. Në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës, pushtuesit rusë vazhdojnë të godasin infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e civilëve.

Në drejtimet Volyn dhe Polissia, situata mbeti e pandryshuar. Bjellorusia vazhdon të mbështesë agresionin e armatosur të Rusisë kundër Ukrainës. Kërcënimi i sulmeve me raketa dhe sulmeve UCAV në territorin e Ukrainës vazhdon.

Në drejtime të tjera, trupat ruse hapën zjarr si më poshtë: në drejtimin Siverskyi – afër Mykolaivka dhe Kostobrody të rajonit Chernihiv, me mortaja dhe artileri topash, si dhe UAV me ngarkesë luftarake; në drejtimin Slobozhansky – afër vendbanimeve të tilla si Dvorichne, Krasne dhe Strilecha, me mortaja, top dhe artileri raketash, si dhe UAV me ngarkesë luftarake; në drejtimet Kupiansk dhe Lyman – afër Zarichne, Bilohorivka, Torske, Terny dhe Yampolivka, me mortaja, top dhe artileri raketash; në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka – afër Bakhmut, Soledar, Zelenopillia dhe Yakovlivka, me tanke, mortaja, top dhe artileri raketash.

Në drejtimet Novopavlivka dhe Zaporizhzhia, trupat ruse nuk ndërmorën veprime sulmuese aktive. Armiku hapi zjarr mbi pozicionet e Ukrainës dhe infrastrukturën civile pranë mbi 35 vendbanimeve përgjatë vijës së kontaktit.

Në drejtimin Jugor Bug, mbi 30 vendbanime përgjatë vijës së kontaktit u vunë nën zjarrin e armikut. Trupat ruse kryen deri në 40 misione fluturimi me UAV të ndryshëm për të kryer zbulimin ajror.

Udhëheqja ushtarake dhe politike e Federatës Ruse po i jep fund zyrtarisht mobilizimit të pjesshëm. Ndërkohë, draft njoftimet vijojnë të dërgohen me forcë për disa kategori shtetasish rusë. Në Mosrentgen të rajonit të Moskës, ushtarët e mobilizuar u vendosën në pikën e vendosjes së Brigadës së 27-të të Veçantë të Pushkave të Motorizuara për ekzaminimin e tyre mjekësor dhe transferimin e mëtejshëm në zonën e luftimit. Probleme të rëndësishme po lindin në kuadër të masave të mobilizimit, të cilat tashmë janë marrë.

Autoritetet pushtuese ruse vazhdojnë të mobilizojnë me forcë burrat brenda zonave të pushtuara përkohësisht. Ndërkohë ka nisur evakuimi i civilëve në drejtime të caktuara.

Gjatë ditës së kaluar, forcat ajrore ukrainase kanë nisur gjashtë sulme. Dy grupe municionesh dhe pajisjesh ushtarake armike u konfirmuan të goditura, si dhe dy pika të forta dhe dy pozicione të sistemit raketor të mbrojtjes ajrore. Njësitë e mbrojtjes kundërajrore të Ukrainës rrëzuan 15 UCAV Shahed-136.

Njësitë e raketave dhe artilerisë së Ukrainës goditën një postë komanduese ruse, dy grupe të personelit, municioneve dhe pajisjeve ushtarake dhe dy depo municionesh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts